« Rujan 2018 »

Predstava "Oliver Twist" i "Ekumenski dijalog s pravoslavnim kršćanima"
Autor: Administrator , 22. 3. 2018.

Predstava na engleskome jeziku "Oliver Twist" engleskoga pisca Charlesa Dickensa i posjet pravoslavnom hramu Sv. Save u sklopu nastavnoga projekta iz katoličkoga vjeronauka "Ekumenski dijalog s pravoslavnim kršćanima" bili su sadržaji izvanučioničke integrirane nastave koja je s učenicima 7. razreda održana u ponedjeljak 12. ožujka u Splitu.

Više na OPŠIRNIJE!

. Predvođeni učiteljima Jadranom Bašićem i Niksanom Mazija učenici su po dolasku u Split kratko obišli središte grada gdje ih je s poviješću i njegovim znamenitostima upoznao njihov vjeroučitelj. Obišli su tako Dioklecijanovu palaču, zatim Peristil, katedralu Uznesenja Marijina te Trg Gaje Bulata na kojem se nalazi omiljena splitska crkva Gospe od Zdravlja s franjevačkim samostanom splitske provincije Presvetoga Otkupitelja.

U dvorani Lora na splitskom Poljudu učenici su uživali u predstavi "Oliver Twist" pisca Charlesa Dickensa u adaptaciji Paula Stebbingsa i Phila Smitha te po završetku prepričavali svoje dojmove i otkrivali kako stoje s poznavanjem engleskoga jezika. Za pohoda pravoslavnom hramu Sv. Save na splitskom Obrovu učenici su imali priliku upoznati se s nastankom, naukom i ustrojem pravoslavne Crkve, a posebno s načinom života splitske pravoslavne parohije. Uime škole pozdravnu riječ uputio je vjeroučitelj, zahvalivši predstavnicima pravoslavne Crkve na prijamu i otvorenosti prema ekumenskom dijalogu.

O pravoslavlju učenicima je govorio protojerej Milorad Đurđević kojemu je povjerena zajednica splitskih pravoslavnih vjernika. Učenici su poseban interes pokazali prema pravoslavnoj liturgiji i njihovu slavlju sakramenta. Brojna pitanja svjedoče o otvorenosti i zainteresirnosti učenika prema kršćanima koji ne pripadaju Katoličkoj Crkvi. Vjeroučitelj je pritom napomenuo kako je dio učenike ove godine imao priliku bolje se upoznati s pravoslavljem kroz natjecanje iz vjeronauka koje je održano na temu "Na putu dijaloga", u prigodi 500. obljetnice Reformacije.

Jadran Bašić