« Ožujak 2024 »

Ukupno: 191197

UČENICI POSJETILI CARITAS I POGLEDALI FILM "ČUDO"
Autor: Administrator , 14. 11. 2018.

UČENICI POSJETILI CARITAS I POGLEDALI FILM "ČUDO"

Pohodom Caritasu Splitsko-makarske nadbiskupije učenike se nastojalo motivirati na razmišljanje o socijalnim problemima hrvatskoga društva i potaknuti na socijalno djelovanje. Učenici su pogledali i film "Čudo", toplu i dirljivu priču punu ljudskosti i nade o desetogodišnjem dječaku Augustu koji mora živjeti s teškim genetskim poremećajem. Bio je to poziv učenicima na međusobno prihvaćanje i razumijevanje, prvenstveno osoba s posebnim potrebama.

Učenici šestoga razreda naše Škole posjetili su 13. studenoga, u sklopu izvanučioničke integrirane nastave, Caritas Splitsko–makarske nadbiskupije u Splitu gdje su se upoznali s karitativnim i socijalnim djelovanjem Crkve. Bio je to pohod kojim se sudionike nastojalo motivirati na razmišljanje o socijalnim problemima hrvatskoga društva i potaknuti ih na socijalno djelovanje. Učenici su u pratnji vjeroučitelja i razrednice Vesne Vladislavić prvo obišli prostore odjela za djecu i mlade "Dječji osmijeh", a zatim središnje prostore nadbiskupijskoga Caritasa u kojemu pomoć u hrani i odjeći traži sve više stanovnika s područja grada i šire okolice.

Po dolasku učenike je pozdravila ravnateljica Caritasa s. Vlatka Topalović, zaželjevši im dobrodošlicu. Potaknula je učenike na izradnju dobrih i kvalitetnih međusobnih odnosa te poručila kako ta ustanova kroz različite programe nastoji olakšati život svojih sugrađana i ostalih koji im se obraćaju za pomoć. O Caritasu i njegovu poslanju učenicima govorio je zamjenik ravnateljice Caritasa mladi diplomirani teolog Darko Rapić. Posebno im je približio rad sa štićenicima sigurne kuće u kojoj se nalaze žene i djeca žrtve obiteljskoga nasilja te brigu Caritasa za počinitelje kaznenih i prekršajnih djela koji se kroz rad u toj ustanovi nastoje oplemeniti i, kako je rekao, promijeniti svoj život.

Obišli su, zatim, skladište s hranom gdje, prema riječima volontera, pakete s osnovnim prehrambenim namirnicama preuzima nekoliko puta godišnje oko 350 korisnika, kao i prostore s odjevnim predmetima. U blagovalištu splitskoga Caritasa doznali su da se za socijalno ugrožene žitelje Splita i okolice dnevno priprema više od stotinu toplih obroka.

U BlitzCinestar kinu jednoga od gradskih trgovačkih centara učenici su pogledali projekciju filma "Čudo" Stephena Chboskija koje ima preporuku nadležnoga Ministarstva znanosti i obrazovanja. Topla je to i dirljiva priča puna ljudskosti i nade o desetogodišnjem dječaku Augustu koji mora živjeti s teškim genetskim poremećajem zbog kojega od rođenja ima unakaženo lice i glavu. Nakon brojnih operacija zbog kojih nikad nije mogao normalno pohađati školu, s deset godina ga roditelji ipak upisuju u peti razred osnovne škole Beecher. U školu kreće s puno straha i nevjerice i boji se kako će svakodnevno biti izložen pogledima, zgražanju i komentarima svojih školskih prijatelja.

JADRAN BAŠIĆ