« Studeni 2019 »

Ekskurzija osmog razreda
Autor: Žan Ravlić, 13. 9. 2019.

Ekskurzija osmaša

02.rujna 2019. u  veselom ozračju učenici osmog  razreda naše škole u pratnji razrednika Stipana Šandrka i učiteljice Ane Lovrić uputili su se na petodnevnu ekskurziju. Glavno odredište bila je Istra, koju su učenici obilazili i upoznavali do petka 06. rujna.

Na putu prema Istri obišli smo grad Zadar s poznatom arhitekturom, morskim orguljama, izložbom crkvene umjetnosti "Zlato i srebro grada Zadra u samostanu benediktinki  te pitoreskni gradić Nin, ujedno najstariji hrvatski kraljevski grad i poznatu Ninsku solanu.

Drugi dan boravka, nakon noćenja u Medulinu, obišli smo Rijeku i Trsatsko svetište te se uputili na otok Krk gdje smo najveći dio vremena posvetili obilasku Jurandvora i crkvice Sv. Lucije u kojoj se čuva Bašćanska ploča.

Istra je svih iznenadila svojom raznolikošću. Istakli bi barem nekoliko sadržaja koji su nas se posebno dojmili:  Pula sa svojom arenom, Hum- najmanji grad na svijetu sa prekrasnim uličicama , Rovinj sa crkvom Sv.Eufemije i nevjerojatnom pričom o svetičinom sarkofagu, Poreč s Eufrazijevom bazilikom...

Na povratku obišli smo Plitvička jezera, naš najstariji nacionalni park koji je  ujedno pod zaštitom UNESCO-a. Iako nam vrijeme tog dana nije bilo naklonjeno iznenadio nas je broj posjetitelja iz doslovno svih zemalja svijeta a imali smo čast prisustvovati pravom vjenčanju mladenaca  ispod Velikog slapa.

Uz fotografije koje slijede prikazali smo djelić vesele atmosfere svih pet nezaboravnih dana.