« Studeni 2022 »

Posjet učenika osmog razreda naše škole Vukovaru - gradu heroja
Autor: Žan Ravlić, 16. 11. 2022.

Posjet učenika osmog razreda naše škole Vukovaru  - gradu heroja, realiziran je od 8. do 10. studenog 2022. godine u pratnji vjeroučiteljice Marije Tomičić i profesorice hrvatskog jezika / školske knjižničarke Marijane Kličinović. Projekt je realiziran po unaprijed pripremljenom Programu dnevnih aktivnosti i zadaća za učenike.

Prvog dana program je započeo predavanjima o Domovinskom ratu i bitci za Vukovar.  Nakon predavanja organiziran je obilazak izložbenih postava u Memorijalnom centru.  Poslije ručka učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz,  Muzej Vučedolske kulture te crkvu svetih Filipa i Jakova uz stručno predavanje župnika, popraćeno sjećanjem na  razaranje  grada i stradavanju civila u Vukovaru.  U popodnevnim satima popeli  smo  se na Vukovarski vodotoranj, pogledali i poslušali multimedijalni sadržaj i doživjeli snažne emocije koje ova impozantna građevina nudi.

Program drugog dana boravka započeo je uz stručno vodstvo, posjet memorijalnim centrima na području grada Vukovara:

-          Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti (uz stručno predavanje)

-          Kukuruzni put – Put spasa

-          Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica (uz stručno predavanje)

-          Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata

-          Spomen dom Ovčara i masovna grobnica na Ovčari (uz stručno predavanje)

-          Velepromet, Borovo

Projekt posjeta učenika osmog razreda Vukovaru protekao je bez većih poteškoća, posebno glede sigurnosti učenika te ističemo sve pohvale organizatorima ove ideje i ljudima zaduženim za realizaciju projekta.

Učenici su usvojili puno novih činjenica i podataka o Domovinskom ratu, o obrani grada Vukovara, o žrtvama koje su ugrađene u temelje drage nam domovine i na taj način oplemenili svoja mlada srca domoljubljem.

Uz kvalitetne, stručne i iznimno educirane vodiče i časnike hrvatske vojske te uz pratnju vjeroučiteljice Marije  i knjižničarke Marijane, realizirani su svi odgojni, obrazovni i funkcionalni ciljevi zadani ovim projektom.

Vukovar – da se nikad ne zaboravi…

Voditeljice putovanja:

Marija Tomičić, pratiteljica