Ukupno: 193077

Sv. Franjo Asiški, zaštitnik ekologije
Autor: Administrator , 4. 10. 2017.

OBILJEŽEN SPOMENDAN SV. FRANJE ASIŠKOGA, ZAŠTITNIKA EKOLOGIJE

"Hvaljen budi, Gospodine moj, po sestri i majci nam Zemlji. Ona nas hrani i nosi, slatke nam plodove, cvijeće šareno i bilje donosi". (sv. Franjo Asiški)

"Hvaljen budi, Gospodine moj, po sestri i majci nam Zemlji. Ona nas hrani i nosi, slatke plodovi donosi", tako je spjevao u svojoj slavnoj "Pjesmi brata Sunca" sv. Franjo iz Asiza, sin Pietra di Bernardonea i Ivane iz bogate trgovačke obitelji

Više na OPŠIRNIJE!

Poučen i zahvaćen Božjom riječju, i to evanđeoskim riječima "Ne pribavljajte sebi u pojase ni zlatna, ni srebrna, ni bakrena novca; ni putne torbe, ni dviju haljina, ni obuće, ni štapa, jer radnik zaslužuje uzdržavanje" (Mt 10, 9-10), Franjo je odlučio svoju odjeću zamjeniti odjećom "manje braće". Utemeljio je 1209. godine poznati Red manje braće, u narodu prihvaćen kao franjevački red, čiji su članovi slijedili i slijede evanđeosku poniznost i spremnost na služenje braći u potrebi.

Katolička Crkva spomendan sv. Franje obilježava 4. listopada. Papa sveti Ivan Pavao II. 1979. godine proglasio je sv. Franju Asiškoga "nebeskim svecem zaštitnikom onih koji promiču zaštitu okoliša". Na taj način i službena Crkva Franju je proglasila zaštitnikom ekologije i ekologa, svih onih koji cijene i poštuju Zemlju sa svim njezinim stvorenjima. U našoj eko–školi skup vrijednih učenica 6. razreda, zajedno s učiteljem vjeronauka Jadranom Bašićem, sastao se i odlučio – sv. Franjo iz Asiza zaslužuje da ga se spomene. Tako su prigodnim panoom u školskome hodniku obilježili spomendan sv. Franje Asiškoga – zaštitnika ekologije. U eko–školi sv. Franjo iz Asiza odličan je poticaj da ljubimo stvorenja kao Boži dar, a sve stvoreno njegujemo i oplemenjujemo.

U izradi panoa učenice su se na prijedlog svojega vjeroučitelja poslužile Franjinom "Pjesmi brata Sunca" i izabranih stihovima te pjesme predstavile Franjinu ljubav prema svemu stvorenome. U njoj je Franjo opjevao svoju ljubav prema "bratu Suncu", "bratu Ognju", "sestri i majci Zemlji", "bratu Mjesecu i sestrama Zvijezdama", "bratu Vjetru i sestrici Vodi", kao i "sestri tjelesnoj Smrti". Na kraju sv. Franjo zahvaljuje i slavi Gospodina riječima: "Hvalite i blagoslivljajte Gospodina moga, zahvaljujte njemu, služite njemu svi u poniznosti velikoj". O najboljemu primjeru poštivanja svega stvorenoga – sv. Franji Asiškome – papa Ivan Pavao II. je poručio: "Asiški nam siromah najbolje svjedoči da se možemo bolje posvetiti promicanju mira sa stvorenim ako smo u miru s Bogom. A mir sa stvorenjima nerastavljiv je od mira među narodima".

JADRAN BAŠIĆ