Ukupno: 192558

BLAGDANA SV. JOSIPA
Autor: Administrator , 20. 3. 2019.

VJEROUČENICI SUDJELOVALI NA PROSLAVI ZAVJETNOGA BLAGDANA SV. JOSIPA

Na svetkovinu sv. Josipa, zaštitnika Postira, u utorak 19. ožujka, kojega vjernički narod slavi još od 1944. godine, kada su se zavjetovali svecu u tim ratnim danima kako bi ih sačuvao od strahota i pogibelji, vjeroučenici 6. i 8. razreda zajedno sa svojim vjeroučiteljem i učiteljicom likovne kulture Dunjom Župom sudjelovali su u molitvenom slavlju u zavjetnoj crkvi Sv. Josipa na predjelu Glavica.

Ovogodišnja proslava sv. Josipa u Postirima u znaku je 75. obljetnice zavjeta danoga sv. Josipu zbog događaja čudesnoga povratka mještana u Postira, nakon što su ih njemački okupatori odveli s otoka. Tek sedmorica su stradala putem, a većina ih se, više od tri stotine, vratila svojim domovina. Postirani vjeruju da se to dogodilo upravo zagovorom sv. Josipa te je štovanjem toga sveca za njih od posebnoga značenja. Misu u "Josipovoj crkvi" slavio je domaći župnik don Jure Martinić, a u dijelu liturgijskoga slavlja, u molitvenim zazivima, sudjelovale su naše učenice Josipa Matulić i Ivana Arnerić.

Crkva Sv. Josipa podignuta je 2011. godine kao ispunjenje zavjeta koji su dali ondašnji vjernici, a zauzetošću dugogodišnjega postirskoga župnika mons. Ante Jelinčića. Prema zapisima iz župne kronike mons. Ante Marušića, koji je župničku službu obnašao u tim ratnim danima, svoj osjećaj zahvalnosti za Božju providnost zagovorom svetoga Josipa žitelji Postira iskazivali su godinama poslije rata i za svečev blagdan u mnoštvu pristupali i slavili sakramente. Svečevu crkvu blagoslovio je i u njoj slavio prvu euharistiju na uočnicu Gospe Karmelske, 15. srpnja 2011. godine, umirovljeni hvarski biskup mons. Slobodan Štambuk.

JADRAN BAŠIĆ