Ukupno: 192799

Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige
Autor: Žan Ravlić, 27. 4. 2021.

Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige

U godini čitanja, krajem mjeseca travnja, nekoliko dana posvećeno je važnim temama: knjigama i čitanju.

Tako 22. travnja obilježavamo Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio ep  Judita.

Datum 23. travnja proglašen je Svjetskim danom knjige  1995. god. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

Edukativnim programom, koji uključuje  čitanje pjesama, priča,  basni, bajki  te ulomaka knjiga, učenici nižih razreda otkrili su  što nam što sve mogu pružiti knjige. Učenici  su zaključili kako nas knjige mogu učiniti sretnima.  Kada čitamo, rastemo iznutra.  Description: ❤️

Knjige su ljekovite – mogu nas utješiti, ohrabriti, oraspoložiti (npr. humorom), potaknuti na pozitivno razmišljanje…

Drugi razred je s učiteljicom Danijelom  i školskom knjižničarkom Marijanom, u predivnom okruženju školskog dvorišta, prepričavao bajku Pepeljugu.  Dječja mašta može svašta, tako da smo ostali zadivljeni kada su učenici drugog razreda, nakon prepričavanja Pepeljuge -  braće Grimm,  stvorili novu, modernu, svoju  Pepeljugu, prikladnu današnjem vremenu.

Učenici trećeg razreda s učiteljicom Senkom i knjižničarkom Marijanom čitali su  naglas ulomke  iz lektire Grički top.  Ulomci  su imali  ljekovitu moć i iscjeljiteljski učinak na čitatelja osobno i dijeljenje te ljekovite moći riječi s ostalima.  Nakon toga, s  velikog platna učenici su čitali na glas basne Ivane Brlić Mažuranić, učili na greškama životinja, a na kraju smo i poslušali nekoliko zvučnih zapisa basni.  Učenici slušaju, razmišljaju i komuniciraju baš kao primjer pravih čitača knjiga jer djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle.

Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježili su i učenici predmetne nastave na online satovima hrvatskog jezika.