« Ožujak 2024 »

Ukupno: 191167

Obavijest roditeljima i učenicima
Autor: Sanja Nejašmić, 27. 2. 2022.

Obavijest roditeljima i učenicima

Uputa HZJZ-a za sprječavanje i suzbijanje epidemije bolesti covid-19 objavljena 25.02.2022. a vezano uz rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2021./2022.  dostupna je na poveznici:

Nošenje maske za lice

Tijekom nastave u razredima maske nisu obavezne za učenike i djelatnike, ali ih učenici i djelatnici mogu i dalje nositi ako smatraju da su im potrebne, a preporučuju se svim učenicima i djelatnicima škole s kroničnim bolestima koje mogu dovesti do težih oblika bolesti COVID-19 ako im zdravstveno stanje omogućuje nošenje maske.

Maske su obavezne tijekom prolaska i boravka u zajedničkim prostorijama te u javnom i organiziranom prijevozu.

Dolazak roditelja u školu i održavanje roditeljskih sastanaka

Dopušteno je održavanje roditeljskih sastanaka i individualnih informacija licem u lice, uz važeću COVID potvrdu u skladu s Odlukom o uvođenju posebne sigurnosne mjere obveznog testiranja dužnosnika, državnih službenika i namještenika, službenika i namještenika u javnim službama, službenika i namještenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te zaposlenika trgovačkih društava i ustanova od 12. studenoga 2021. godine ( https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_11_121_2087.html)

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu COVID-om

Prilikom pojave znakova bolesti dijete/učenik ili djelatnik ostaje kod kuće, javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine, odnosno pedijatru koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj indikaciji. O navedenom roditelj ili djelatnik telefonom obavještava ustanovu.

Ako se znakovi bolesti jave tijekom boravka u ustanovi, odmah treba pozvati roditelja te dijete/učenika izolirati u prikladnoj prostoriji do dolaska roditelja. Oboljeli djelatnik odmah napušta ustanovu.

Prilikom pojedinačnog slučaja pojave simptoma koji mogu upućivati na zarazu koronavirusom, odgojno-obrazovna skupina/razredni odjel nastavlja dalje s odgojno-obrazovnim radom,.

Kada se u djeteta ili djelatnika utvrdi zaraza koronavirusom, postupa se sukladno odluci nadležnog epidemiologa ili školskog liječnika u skladu s uputama HZJZ-a

Postupanje u slučaju pozitivnog rezultata testa.

Nakon pozitivnog rezultata testa potrebno je obraditi sve  bliske  kontakata testirane osobe. Pozitivan brzi antigenski test nije potrebno potvrditi RT-PCR testom, ali je brze testove za samotestiranje potrebno potvrditi brzim antigenskim testom (BAT-om) u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi.

Djeca i učenici kod svih kontakata, uključujući kućni kontakt trebaju se samotestirati odmah nakon zadnjeg kontakta i 5-7 dana od kontakta (kao i odrasli); ovo samotestiranje kod kontakta s pozitivnom osobom učenici mogu provesti u vlastitom aranžmanu ili u okviru redovitog samotestiranja učenika ako u njemu sudjeluju .

Bliski kontakti* podliježu zdravstvenom nadzoru u karanteni/samoizolaciji u trajanju od sedam dana od zadnjeg bliskog kontakta sa zaraženom osobom. Osobe koje su cijepljene unutar 4 mjeseca (2 mjeseca ako su cijepljene Janssen cjepivom), preboljele COVID-19 unutar 4 mjeseca, docijepljene osobe i osobe koje su se cijepile nakon preboljenja ne podliježu karanteni

Učenici osnovnih i srednjih škola koji sudjeluju u redovitom samotestiranju, oslobođeni su samoizolacije (karantene) u slučaju kontakta s pozitivnom osobom neovisno o cijepnom statusu i preboljenju.